Czy samochód elektryczny podbije świat?

undefined

Obecnie na świecie postępuje rewolucja technologiczna, nie możemy przejść obojętnie obok niej. Koniecznym jest, aby zastanowić się w jakie obszary tego procesu Polacy mogą się włączyć, biorąc pod uwagę zaplecze finansowo-intelektualne.
Rewolucja technologiczna – jest to potężny i zauważalny klaster nowych, dynamicznie rozwijających się technologii, produktów i gałęzi przemysłu zdolny do przeprowadzenia wstrząsu w całej gospodarce i prowadzący do długookresowego wzrostu gospodarczego.

Wartym przeprowadzenia dogłębnej analizy jest rynek samochodów elektrycznych. W 2015 r. sprzedaż takich pojazdów na świecie osiągnęła ilość ok. 600 tys. egzemplarzy. Dużą rolę w osiągnięciu takiego wyniku odegrały Chiny, gdzie po raz pierwszy sprzedaż była większą niż w USA. Według danych w minionym roku Chińczycy kupili około 220 tys. elektrycznych samochodów.

Światowi liderzy
W Stanach Zjednoczonych głównym graczem na rynku samochodów elektrycznych jest Tesla Motors. W 2015 r., firma zanotowała świetne wyniki sprzedaży. W okresie lipiec-wrzesień sprzedanych zostało o 49 proc. więcej pojazdów, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Według prognoz na 2016 r., łączna sprzedaż pojazdów firmy może wynieść około 90 tys. sztuk – wygeneruje to około 9,1 mld dolarów przychodu.

W Europie liderem jest Norwegia, w której w I kwartale 2015 r. około 33 proc. nowych samochodów stanowiły pojazdy wyposażone w silnik elektryczny. Wynik jest dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej. Warto zaznaczyć, że w Norwegii samochody elektryczne są zwolnione z VAT oraz podatku drogowego. Właściciele pojazdów nie płacą opłat parkingowych, opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg oraz za połączenia promowe.

Koło zamachowe
Także w Polsce notujemy wzrost sprzedaży. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, w kraju, w pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. zarejestrowano 134 samochodów elektrycznych i hybrydowych (EV/PHEV). Stanowi to wzrost o 103 proc. w stosunku do analogicznego czasu w 2014 r. (66 rejestracji).

Generalnie ujmując, wykorzystanie nowoczesnych technologii może stać się kołem zamachowym rozwoju polskiej gospodarki. Wykorzystanie potencjału polskiego sektora energetycznego oraz ośrodków naukowych, może otworzyć drzwi do rozwoju innowacyjnych technologii w Polsce, w tym stworzenia polskiego samochodu elektrycznego.

Kamil Moskwik

Dodaj komentarz