Kluczowa korelacja

undefined

 

Według wielu ekspertów nadwyżka ropy naftowej na rynku ulega wyczerpaniu, będzie to skutkowało wzrostem cen ropy naftowej, jednakże wzrost ten będzie powolny. Kolejnymi determinantami, które w pośredni sposób wpłyną na ukształtowanie cen surowca będą: spowolnienie gospodarcze oraz brak dużej nadpodaży, jaka miała miejsce na początku bieżącego roku.

Czynniki wzrostu cen
Warto zaznaczyć, że w perspektywie trzy-miesięcznej ceny ropy naftowej, na giełdzie surowcowej NYMEX w Stanach Zjednoczonych, wzrosły o prawie 24 proc., a od stycznia notowana jest progresja o około 34 proc.

  • jeden z poprzednich tygodni (28.06) na rynku upłynął pod znakiem wzrostów, notowania ropy WTI oscylowały w granicy 49 USD/bbl. Ważnymi czynnikami, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się obecnych cen surowca, w perspektywie miesiąca były :
    Obawy dotyczące Brexitu;
    Sygnały zmniejszonego popytu na ropę naftową w Azji;
    Stopniowe równoważenie się siły popytu i podaży na rynku ropy naftowej;

Łupki w akcji
Warto przyjrzeć się także sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapasy surowca spadają, ale producenci ropy naftowej z łupków zwiększyli swoją aktywność. Ciekawym są także dane opublikowane przez firmę Baker Hughes, która podała, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni w USA wzrosła o 11, uzyskując poziom 341. Warto dodać, także, że w ciągu ostatnich tygodni, wzrosła liczba punktów wydobycia ropy naftowej w kraju.

Destabilizacja równowaga
Bardzo istotnym faktem jest silna korelacja pomiędzy PKB, a cenami ropy naftowej. Zaznaczmy, że niskie i w miarę stabilne ceny ropy stymulują wzrost gospodarczy. Rosnące tempo wzrostu gospodarczego, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy w stanie go przewidzieć, wywołuje wzrost zapotrzebowania przekraczającego podaż, co skutkuje wzrostem cen ropy. Bardzo istotnym faktem jest gwałtowany wzrost cen surowca, który destabilizuje równowagę podaży oraz popytu, co może przyczynić się do załamania tempa wzrostu gospodarczego, czego doświadczyliśmy w 2008 r. Badania gospodarki Stanów Zjednoczonych sugerują, że w momencie przekroczenia granicznego udziału wydatków na energią lub ropę naftową w PKB, nieuchronnie prowadzi gospodarkę do recesji.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki można przypuszczać, że ceny ropy naftowej będą kształtowały się do końca roku w przedziale 45-60 USD/bbl.

Kamil Moskwik

Dodaj komentarz