Niezwykły d(D)zień

Fot: pixabay.com

11 lat trzeba było czekać, aż Wigilia przypadnie w niedzielę, poprzednio identyczna sytuacja miała miejsce w 2006 roku. Wigilia to taki dzień, który kiedy przypadnie w niedzielę, to znosi niedzielę – niedziela wówczas staje się zwykłym – jak gdyby nieoznaczonym w kalendarzu czerwonym kolorem – dniem, który dopiero gdy spotka się z nocą, staje się niezwykły.
Kiedy weźmiemy do ręki kalendarz i zaczniemy przewracać kolejne kartki, w pewnym momencie dojdziemy do 24 grudnia, oznaczony zwykłym czarnym kolorem, zaś pod datą będzie widniał prawie niewidoczny, niewinny, subtelny dopisek (rozpoczęty z dużej litery): „Wigilia”.
Oficjalnie nie jest to święto, ludzie tego dnia normalnie pracują, a jednocześnie jest to największe Święto, które w przeciągu 12 miesięcy się zdarza, na które czekamy przez cały rok, odliczając dni do Wigilii. Dzień zwykły a jednocześnie niezwykły; niby nieświąteczny a jednocześnie najbardziej święty; cichy a jednocześnie głośny; spokojny, a z drugiej strony zatrważający; nawet gdy był zimny, mroźny, to jednoczenie ciepły…

– „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory” – mówią słowa popularnej pastorałki „Czerwonych Gitar”. (…) – „Bóg się rodzi, moc truchleje” – obwieszcza najstarsza i najbardziej znana polska kolęda.

Obchodzimy w Polsce wiele narodowych Świąt: 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada, ale to najbardziej polskie, najbardziej narodowe, które naprawdę nas łączy, święto, jest jedno: 24 grudnia, Wigilia. W czasach, kiedy Polaka była w niewoli, pod zaborami, kiedy nie posiadała własnej państwowości, ten dzień dawał nam magiczną siłę, nadzieję i pozwalał marzyć; pozwalał przetrwać.
W tym dniu na plan pierwszy wysuwa się Ojczyzna, i to na czym się opiera, na czym jest zbudowana, czyli: Rodzina. To dzień głęboko wpisany w polską tradycję oraz tożsamość kulturową. Obchodzą, go nawet Ci, którzy na co dzień nie posiadają wrażliwości religijnej ani patriotycznej.

– „Podnieś rękę Boże dziecię, błogosław Ojczyznę miłą. W dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę swą siłą”

Wigilię najlepiej opisują dwa słowa: nadzieja i miłość, którymi ten dzień jest wypełniony.

Z okazji Świat Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego 2018 Roku, zarząd Fundacji FIBRE życzy wszystkim naszym członkom (a jest nas coraz więcej), ekspertom, jak również współpracującym z nami podmiotom fizycznym oraz prawnym, ludziom i instytucjom, naukowcom, dziennikarzom, publicystom, komentatorom, politykom, działaczom wszystkich partii politycznych, a także fundacji, stowarzyszeń, i think tanków, wszystkim naszym przyjaciołom, koleżankom i kolegom, a przede wszystkim ludziom – życzymy – pięknej, niezwykłej, prawdziwie polskiej, nastrojowej, pełnej głębokiej refleksji, nadziei, i marzeń Wigilii, zdrowych, spokojnych, radosnych, wypełnionych optymizmem Świąt Bożego Narodzenia, oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018!!! Aby ten nachodzący Rok był najlepszy z tych które były, a każdy następny jeszcze lepszy.
Myślmy o naszej kochanej Ojczyźnie Polsce, a także o tym co powinniśmy konstruktywnie współtworzyć: o Unii Europejskiej.
Polska to nasza Matka. Europa to nasza Babcia. Obydwie są ważne!
Oby dla nikogo nie zabrakło miejsca przy wigilijnym stole!!! Dzielmy się wszystkim: przyjaźnią, miłością, współczuciem, radością, miłosierdziem, pokojem, nadzieją, i marzeniami, które niech się spełnią!

Wszystkiego najlepszego!!! Wiele, wiele dobra!!!

Życzą:
Zarząd, Fundatorzy, i Członkowie Fundacji FIBRE

Dodaj komentarz