Inwestycja przyszłości

W dzisiejszym świecie nowoczesne technologie są wszechobecne, przenikają do każdego aspektu naszego życia, bowiem żyjemy w czasach ciągłego postępu technologicznego. Od połowy XX wieku możemy zaobserwować szybki rozwój nowoczesnych technologii, które wywierają, z roku na rok, coraz większy wpływ na każdą sferę naszego życia. 

Łukasz Ziaja – Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, iż nowoczesne technologie zawładnęły częścią naszego życia, odebrały nam część prywatności, zwiększając jednocześnie komfort naszego codziennego życia i bezpieczeństwa. Dzięki nim nasze codzienne zmagania stały się prostsze, a nade wszystko przyjemniejsze.

Niemożliwe… a jednak!

Jeszcze do niedawna stworzenie instalacji odpowiadającej za inteligentne sterowanie urządzeniami znajdującymi się w budynku,, wydawało się mało prawdopodobne, podobnie jak kilkanaście lat wcześniejszej, abstrakcyjne dla nas było, wynalezienie pojazdu mechanicznego, który jest napędzany silnikami elektrycznymi. Obecnie, inteligentne rozwiązania są powszechnie stosowane i nikogo już nie dziwią. Rozwój technologiczny osiągnął zaskakujące tempo. Nasze życie zmienia się z dnia na dzień. To, co do niedawna uważane było za nowoczesne, dzisiaj jest już prehistorią. Coraz szybciej oswajamy się z nowymi technologiami, sięgamy po nie coraz pewniej – uznając za coś zupełnie oczywistego. Czasami jednak warto zatrzymać się na moment z refleksją, spojrzeć z dystansu na to co bezpowrotnie minęło i uzmysłowić sobie, jak wiele się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Inteligentny dom – to znaczy jaki?

Kilkanaście lat temu inteligencja była cechą przypisaną tylko do gatunku ludzkiego, czasami też do zwierząt. Aktualnie coraz częściej słyszymy o inteligentnych maszynach, systemach, miastach czy też urządzeniach. Określanie urządzeń mianem inteligentnych ma przede wszystkim za zadanie podkreślić ich doskonałość i unikalność. 

Pierwszym budynkiem nazwanym „inteligentnym” był T wybudowany w Hartford w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, który został oddany do użytku w 1983. Pomimo upływu tak długiego czasu, do dnia dzisiejszego nie powstała jedna uniwersalna definicja inteligentnego budynku. Najbardziej uniwersalny charakter ma sformułowanie zaprezentowane przez Intelligent Building Institute, które stanowi, iż inteligentny budynek to taki, który integruje różne systemy celem skutecznego, skoordynowanego zarządzania zasobami w celu zapewnienia jak najlepszego funkcjonowania jego elementów oraz maksymalizowania oszczędności w zakresie inwestycji i kosztów operacyjnych, umożliwiając tym samym maksymalną elastyczność działania.

Przede wszystkim komfort życia

Wyobraźmy sobie, że wracając po całym dniu pracy do domu, tuż po przekroczeniu progu drzwi wejściowych, automatycznie włącza się oświetlenie, a temperatura w naszym domu jest dostosowana do naszych preferencji oraz aktualnie panującej aury pogodowej. Czy nie tego oczekiwalibyśmy od ery cyfrowej? A teraz wyobraźmy sobie, że podczas wieczornego relaksu przy naszym ulubionym filmie, nie musielibyśmy zaprzątać sobie głowy ustawieniem odpowiedniego oświetlenia czy też opuszczeniem rolet okiennych.  Również gdy nagle zadzwoni nasz telefon, film automatycznie wejdzie w tryb „pauzy” i po skończonej rozmowie będziemy mogli kontynuować jego oglądanie. Czy nie brzmi to kusząco? W porannym pośpiechu, kiedy każda minuta jest na wagę złota, chcielibyśmy również nie musieć pamiętać o zgaszeniu światła, zamknięciu drzwi czy włączeniu alarmu, nie mówiąc o sprawdzeniu czy czasem nie zapomnieliśmy wyłączyć któregoś urządzenia z sieci.  Czy życie w takim domu nie brzmi jak bajka?  Aktualnie te wszystkie udogodnienia są w zasięgu naszej ręki – w systemach inteligentnych domów. Bez wątpienia smart houses przyczyniają się do poprawy komfortu naszego życia, obniżenia kosztów eksploatacji budynków, jak i redukcji poziomu zanieczyszczeń środowiska. 

Poprawa bezpieczeństwa

Oprócz poprawy komfortu życia i obniżenia kosztów utrzymania inteligentnych budynków, celem smart house jest także zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom tych budynków. W inteligentnych budynkach wdrożone są zintegrowane systemy ochrony mienia, liczne alarmy, monitoring czy też czujniki dymu, zapewniające wysoki poziom ochrony lokatorów oraz samego budynku. Inteligentne rozwiązania są w stanie powstrzymać skutki zalania domu poprzez odcięcie dopływu wody czy zniwelować skutki pożaru odcinając urządzenia od zasilania elektrycznego oraz zawiadamiając niezwłocznie stosowne służby o zaistniałym niebezpieczeństwie.

Niemal wszystkie urządzenia, stosowane w smart house, mają dostęp do Internetu, a co za tym idzie, dzięki postępowi technologii bezprzewodowych, możemy nimi zdalnie sterować z każdego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy. 

W efekcie jednak, co stanowi pewien paradoks, zwiększenie bezpieczeństwa wiąże się z utratą bezpieczeństwa wirtualnego. Urządzenia podłączone do sieci internetowej stanowią łatwy cel dla cyberprzestępców. Wydaje się jednak, że producenci rozwiązań z sektora Internetu Rzeczy zdają sobie sprawę z tego zagrożenia i podejmują stosowne kroki, aby tworzone przez nich rozwiązania nie zmniejszały, a wyłączenie zwiększały nasze bezpieczeństwo.

Internet Rzeczy: Inteligentny Dom

Grupa Fortient przeprowadziła badania na temat „Internet Rzeczy: Inteligentny Dom”, w którym wzięło udział 1801 respondentów spośród 11 państw. Wyniki ukazują podejście właścicieli domów do nowych technologii i ich obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz prywatności. Większość osób biorących udział w badaniu przyznała, że obawia się o swoją prywatność. 69 proc. ankietowanych zaznaczyła odpowiedzieć „jestem bardzo zaniepokojony” lub „jestem nieco zaniepokojony”. Głównie wyrażając niepokój, że  ich poufne informacje mogą trafić w niepowołane ręce.

– Zdaniem Johna Maddisona, wiceprezesa ds. marketingu w firmie Fortient – Internet Rzeczy (IoT) obiecuje wiele korzyści, ale jednocześnie stanowi poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa w sieci i prywatności danych użytkowników. Poradzenie sobie z tymi przeszkodami będzie wymagało zastosowania różnych technik zabezpieczenia oraz wykorzystania antywirusowego oprogramowania do ochrony przed atakami. 

Zatem oprócz niewątpliwych korzyści jakie płyną z wdrożenia technologii z zakresu inteligentnych domów, należy zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Mimo iż wszystkie udogodnienia z zakresu smart house mają za zadania podniesienie komfortu codziennego życia, to niewłaściwie chronione systemy mogą przyczynić się do włamań. 

Wzrost zainteresowania smart house

Segment domów inteligentnych należy obecnie do najprężniej rozwijających się spośród wszystkich elementów Internetu Rzeczy w Polsce. Polacy coraz chętniej decydują się na wdrożenie inteligentnych rozwiązań do istniejących już budynków, bądź na budowanie nowych kompatybilnych z tymi rozwiązaniami. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie polskiego oddziału francuskiej firmy Somfy, aktualnie prawie dwie trzecie Polaków deklaruje zainteresowanie inteligentnymi rozwiązaniami do zarządzania swoją nieruchomością. Ponad 20 proc. przyznaje, że mieszka już w takich domach lub mieszkaniach. W ramach przeprowadzonego badania, zadano również pytanie jakie Polacy mają oczekiwania wobec smart house. Ankietowani najczęściej wskazywali zarządzanie za pomocą smartfonu oświetleniem (87 proc.), klimatyzacją, ogrzewaniem oraz alarmem (po 83 proc.), bramą wjazdową (ok. 81 proc.) i kamerą domowego monitoringu (80 proc.). Polaków mniej interesują takie funkcjonalności jak inteligentne lodówki samodzielnie zamawiające brakujące produkty (42 proc.), sterowanie pralką za pomocą smartfona (55 proc.) czy zintegrowanym z siecią internetową telewizorem (66 proc.).

Technologia przyszłości

Szacuje się, że obecnie liczba inteligentnych domów na całym świecie wynosi blisko 12,6 miliona. Jednak według prognoz Berg Insight do 2019 roku wzrośnie ona do nawet do 68 milionów. Z tych danych łatwo można wyczytać, że inteligentne domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Na smart house składa się sieć wzajemnie połączonych i współpracujących ze sobą urządzeń. W ciągu ostatniej dekady, ogromna część domów zmieniła się nie do poznania. Coraz częściej sięgamy po zaawansowany technologicznie sprzęt czy urządzenia, których głównym celem jest ułatwianie naszego życia.

Trend przyszłości

Póki co wiedza obywateli naszego państwa na temat technologii smart house, odbiega od wiedzy mieszkańców innych państw. Zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu inteligentnych domów wciąż jest niewielkie, aczkolwiek największe spośród wszystkich elementów Internetu Rzeczy. Społeczeństwo coraz częściej kładzie nacisk na rozwiązania poprawiające komfort życia, chcąc żyć w sposób wygodny, bezpieczny, oraz w zgodzie z duchem ochrony środowiska naturalnego. Inteligentne domy, są jednak wciąż, trendem przyszłości, mimo iż widać coraz większe zainteresowanie tą tematyką. Dynamiczny rozwój tego sektora usług napawa nadzieją, że za kilkanaście lat coraz więcej polskich domów będzie mogło otrzymać przydomek smart.

Autor jest prawnikiem, pracuje w wydziale audytu i kontroli jednej z największych polskich spółek skarbu państwa, jest komentatorem polityczno-ekonomicznym grupy wydawniczej IDG Poland S.A. Specjalizuje się w publikacjach oraz doradztwie z zakresu prawa, w szczególności z zakresu prawa wykroczeń, w tym prawa ruchu drogowego oraz procedury administracyjnej w tym zakresie. 

Dodaj komentarz