Drony zmieniają rzeczywistość

Bezzałogowe statki powietrzne, to aktualnie najdynamiczniejszy sektor światowego przemysłu lotniczego. Również w Polsce rynek bezzałogowców, a więc pojazdów korzystających z przestrzeni niskich wysokości (do 150 m), przeżywa swój „złoty” okres. Technologie dronowe oraz ich wykorzystanie należą bowiem do jednego z dwunastu flagowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaproponowanej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 Patrycja Dziadosz:  Bezzałogowe statki powietrzne, stają się coraz bardziej popularnym narzędziem pracy wśród wielu organizacji i przedsiębiorstw. Ich zwiększone wykorzystywanie możemy zauważyć niemal w każdej branży komercyjnej, począwszy od sektora budownictwa, a skończywszy na sektorze logistyki. Zastosowanie dronów, zarówno przez firmy jak i organizacje i przedsiębiorstwa, ma jeden wspólny mianownik – zwiększenie wydajności oraz wygenerowanie większych dochodów. 

Potencjał ekonomiczny

Aktualnie po polskim niebie lata około 100 tys. bezzałogowców. Szacuje się, że sterować nimi może 6,5 tys. licencjonowanych operatorów. Wkrótce jednak te liczby będą znacznie wyższe. Rodzimy rynek UAV (Unmanned Aerial Vehicle) dynamicznie rośnie. Według obliczeń przeprowadzonych przez Polski Instytut Ekonomiczny, wartość rynku dronów wyniesie do 2026 roku aż 3,26 mld zł., ale efekt dla całej gospodarki –tylko według scenariusza umiarkowanego – może wynieść nawet 576 mld zł., a więcrównowartość kwoty pozwalającej na zredukowanie długu publicznego o 60 proc.Z kolei Komisja Europejska przewiduje, że do 2050 roku, w związku z produkcją bezzałogowych statków powietrznych, zostanie utworzonych około  150 000 nowych miejsc pracy na całym kontynencie. 

Polska legislacyjnym liderem

Drony mają zatem potencjał, aby zaoferować nową perspektywę rozwoju przedsiębiorstwom działającym w różnych obszarach, zapewniając im korzyści przekładające się na zwiększenie wydajności, a co za tym idzie również dochodów. W Polsce potencjał bezzałogowców dostrzeżono już w 2013 roku, kiedy to jako  w jednym z pierwszych krajów na świecie wprowadzono przepisy regulujące komercyjne wykorzystanie dronów, standaryzując m.in. takie aspekty jak licencje dla pilotów. Dzięki tym regulacjom firmy na obszarze naszego kraju mogą legalnie wykorzystywać drony w codziennym biznesie. W kwestii  legislacyjnego uregulowania rynku dronów Polska jest jednym z europejskich liderów.Bowiem 31 stycznia bieżącego roku weszło w życie kolejne rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które określa zasady lotów bezzałogowców poza zasięgiem wzroku tzw. BVLOS. Jest to jeden z pierwszych tego typu aktów prawnych w Europie. Zgodnie z treścią nowej regulacji  od teraz loty BVLOS będą mogły być wykonywane bez konieczności wydzielania specjalnej strefy lub wykorzystywania stref już wydzielonych. Ich rezerwacja trwała dotychczas około 100 dni i była dużym utrudnieniem, aktualnie czas ten skrócił się do maksymalnie tygodnia oczekiwania na uzyskanie zgody.  

Wszechobecne drony

Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań dronów w różnych gałęziach gospodarki, których wraz z upływem czasu przybywa mówiąc kolokwialnie: „jak grzybów pod deszczu”. Bezzałogowe statki powietrzne stosowane są już bowiem niemalże w każdej dziedzinie gospodarki począwszy od rolnictwa, gdzie wykorzystywane są do stosowania środków ochrony roślin; poprzez leśnictwo umożliwiając leśnikom lepszą obserwację drzewostanu, a także pomagając w wykrywaniu pożarów; geodezję  gdzie służą do wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych na terenach trudno dostępnych oraz tworzenia map; poprzez energetykę gdzie pełnią funkcję narzędzia sprawdzającego działanie sieci energetycznych, ale również są wykorzystywane w celach inspekcyjnych i transmisji obrazu online. Mówiąc o zastosowaniu dronów nie sposób nie wspomnieć o ich wykorzystywaniu do walki ze smogiem, które cieszy się dużą popularnością medialną. Polskie miasta walczą ze smogiem na wiele sposobów od kilku lat działania samorządów w tym zakresie wspomagają właśnie specjalistycznych drony, wyposażone w specjalne czujniki umożliwiające badanie jakości powietrza. To zich pomocą strażnicy miejscy kontrolują kominy, z których wydobywa się trujący dym. Eksperci nie mają cienia wątpliwości, że podobnych inicjatyw w kolejnych branżach będzie szybko przybywać. Pojawiają się również głosy, iż w sektorze dronów Polska ma szansę stać się liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Lista możliwych zastosowań dronów jest zatem praktycznie nieograniczona, bowiem nowoczesne technologie są motorem napędowym powstawania przełomowych rozwiązań, m.in. w handlu, gdzie drony mają częściowo zastąpić kurierów w doręczaniu paczek. Na szczególna uwagę zasługuje jednak pomysł wykorzystania bezzałogowców do ratowania ludzkiego życia.  Wyposażone w defibrylatory tzw. “latające karetki”, są już testowane w niektórych europejskich miastach.Urządzenia zostały tak zaprojektowane, aby podawać proste wskazówki głosowe, by każdy bez względu na posiadane w tym zakresie umiejętności mógł je zastosować.

Jak zatem słusznie możemy zauważyć nowo powstające rozwiązania w zakresie wykorzystywania dronów mają służyć nie tylko wzrostowi ekonomicznemu przedsiębiorstw i organizacji, ale także w znaczący sposób mogą wpłynąć na poprawę komfortu życia i bezpieczeństwa społeczeństwa.

Potężne narzędzie dla gospodarki

Drony to potężny instrument dla wielu branż gospodarki. Zrewolucjonizowały one sposób, w jaki przedsiębiorstwa mogą pozyskiwać wysokiej jakości dane, pozwalające na podejmowanie szybszych, a przede wszystkim lepszych, trafniejszych decyzji biznesowych.  Wachlarz możliwości implementacji tych „żelaznych ptaków” jest szeroki i z pewnością nie ogranicza się jedynie do wymienionych wyżej dziedzin. Nie bez powodu przecież zwykło się mówić, że „człowieka ogranicza jedynie wyobraźnia”.

 

 Autorka jest dziennikarką Gazety Krakowskiej, absolwentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz publicystką amerykańskiej grupy (korporacji) Wydawniczej IDG Poland S.A. Specjalizuje się w analizach rynku medialnego, zagadnienia wpływu mediów na politykę, w swoich publikacjach porusza sprawy społeczno-polityczno-ekonomiczne.

Dodaj komentarz