Miażdżąca przewaga PiS

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS, którego wyniki zostały ujawnione 5 września 2019 roku, obóz Zjednoczonej Prawicy pewnie maszeruje po wyborcze zwycięstwo. Z rezultatów badania wynika, że partia rządząca może być spokojna o samodzielną większość i spokojne rządzenie przez najbliższe 4 lata.

Łukasz Ziaja –43,4 proc. respondentów deklaruje, że w najbliższych wyborach odda głos na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, Koalicja Obywatelska może liczyć na 21,2 proc. głosów, Sojusz Lewicy Demokratycznej planuje poprzeć 14,1 proc. pytanych, a Polskie Stronnictwo Ludowe otrzyma 5,7 proc. głosów. Takie wyniki przełożyłyby się na 259 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, 119 mandatów dla Koalicji Obywatelskiej, 65 mandatów dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, 15 mandatów dla Polskiego Stronnictwa Ludowego i 1 mandat dla przedstawiciela mniejszości niemieckiej.

Mimo sprzeciwu wysokie poparcie

Jak wynika z tego sondażu, mimo starań oraz podejmowania szeregu działań przez polityków opozycji oraz dziennikarzy nieprzychylnych obozowi Zjednoczonej Prawicy, mających na celu zmniejszenie poparcia społecznego dla partii Jarosława Kaczyńskiego, obecna koalicja rządząca pewnie kroczy po kolejne wyborcze zwycięstwo. Opozycja dwoi się i troi, aby odwrócić trend poparcia dla ugrupowań politycznych, ale ich starania na nic się zdają. Po 4-letnim okresie trudnego rządzenia: pod ostrzałem części mediów, protestami zwolenników partii opozycyjnych, zrzeszonych w ramach Komitetu Obrony Demokracji, oraz zagranicznych polityków z Fransem Timmermansem na czele, poparcie dla koalicji rządzącej jest wyższe niż przed czterema laty.

Rzadki przypadek

Nie często się zdarza, że partia rządząca, na koniec swojej 4-letniej kadencji, ma wyższe poparcie społeczne niż na jej początku, a tak jest w przypadku rządzącego obozu Zjednoczonej Prawicy. Zwykło się mówić, że nic tak nie wyniszcza partii, nie wpływa na zmniejszenie liczby zwolenników, jak po prostu rządzenie. To powiedzenie nie dotyczy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Społeczeństwo najwyraźniej życzy sobie kontynuowania władzy przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

 

Autor jest prawnikiem, pracuje w wydziale audytu i kontroli jednej z największych polskich spółek skarbu państwa, jest komentatorem polityczno-ekonomicznym grupy wydawniczej IDG Poland S.A. Specjalizuje się w publikacjach oraz doradztwie z zakresu prawa, w szczególności z zakresu prawa wykroczeń, w tym prawa ruchu drogowego oraz procedury administracyjnej w tym zakresie.

 

Dodaj komentarz