Blockchain a bankowość

undefined

fot. Leszek Sołtys/freeimages.com

Wyobraźmy sobie system finansowy, który jest znacznie bardziej efektywny niż ten funkcjonujący obecnie. Model mniej kosztowny do uruchomienia i przez to mniej kosztowny w użyciu, a jednocześnie -łatwiejszy do kontrolowania, i w większym stopniu odporny na nadużycia.

Wyobraźmy sobie system finansowy, który daje możliwość jednostkom na przejęcie większej kontroli nad transakcjami finansowymi, oferując im większą prywatność oraz ochronę tożsamości, co daje wielu przedsiębiorstwom niebagatelne środki na uproszczenie i zmniejszenie kosztów wielu procesów finansowych (jak na przykład zredukowanie kosztów transferów aktywów pomiędzy – instytucjami finansowymi). Czy można równocześnie wyobrazić sobie system, który może być o wiele łatwiejszy w monitorowaniu oraz kontrolowaniu przez organy regulacyjne – pozwalając im być bardziej wydajnymi, jak również odpornymi na przyszłe kryzysy finansowe? Owszem, można! Kryptowaluta Bitcoin, a w szczególności związana z nią technologia Blockchain, staje się coraz większym obiektem zainteresowania dużych instytucji finansowych – dla przykładu, rok 2008 spowodował wzrost pomysłów na usługi Peer-2Peer tak jak Airbnb, Uber, oraz wspomniany już system e-gotówkowy o nazwie Bitcoin.

Szybkie księgowanie transakcji

Blockchain to technologia, która bazuje na zaawansowanej kryptografii, powodując że realizacja transakcji nie odbywa się w jednostce czasowej dni/godziny, lecz w sekundach. Blockchain w dosłownym tłumaczeniu oznacza łańcuch wszystkich bloków transakcji, które zostały wygenerowane od samego początku istnienia sieci. W uproszczeniu, to forma przekazywania: przykładowo e-gotówki, od jednej osoby do drugiej poprzez zarejestrowaną transakcję. Transakcje są podpisane przez zainteresowane strony za pomocą oprogramowania, a następnie dodawane do blockchain (długi ciąg kodu, który rejestruje wszystkie działania). Po fakcie dodania transakcji przed wymianą, zostaje ona zatrzymana na stałe i nie może być zmieniona. W tym szybkim, łatwym procesie, nie ma miejsca na „osobę trzecią”, która czuwałaby nad przepływem transakcji.

undefined

Rysunek 1: Goldman Sachs Global Investment

Research Mobilność i bezpieczeństwo

W 2015 r. hiszpański bank Santander, w swojej analizie pod tytułem „The Fintech 2.0 Paper: rebooting financial service” (dostępne tutaj), zakłada że banki byłyby w stanie zaoszczędzić od 15 do 22 mld USD do roku 2022, m.in. w obszarach compliance, obrotów papierami wartościowymi, a także płatności transgranicznych. Kolejne zalety wprowadzenia technologii do sfery bankowej, to zwiększenie efektywności, automatyzacja procesów, minimalizacja powielenia danych oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę okoliczność, że krajobraz związany z blockchain jest mocno dynamiczny, za kluczowy aspekt uważa się opracowanie przemyślanego, długoterminowego planu działania, aby zapewnić bezpieczne i płynne przejście z scentralizowanego systemu do mocno cyfrowego tudzież rozłożonego systemu transakcyjnego.

Radykalna zmiana

Mimo wzmożonej aktywności w ostatnich latach, jeszcze za wcześnie mówić o sukcesach blockchain w bankowości. Inicjatywa ta znajduje się na różnych etapach badań wewnętrznych w bankach. Zmiany, które niesie ze sobą blockchain, takie jak przechowywanie danych w wielu miejscach, zamiast w jednej centralnej lokalizacji, stanowią radykalną zmianę w sposobie działania systemów bankowych. To samo przez się, może być sporą przeszkodą do pokonania trudności w sferze mentalnej – kultury organizacyjnej. Przykładem jest Citigroup, który w 2015 r. ogłosił, iż wypracował własną krypto-walutę o nazwie Citicoin, na której to rozpoczął testy wykorzystania w swoim środowisku możliwości rozproszonej księgi głównej. Jeszcze w tym samym roku 13 banków dołączyło do wezwanego przez start-up R3CEV, wraz z 9 (Barclays, BBVA, Commonwealth Bank of Australia, Credit Suisse, Goldman Sachs, J.P. Morgan, RBS, UBS, State Street) bankami konsorcjum, gdzie celem jest praca nad rozszerzeniem formuły pracy rozproszonej księgi głównej, tak aby była możliwość transferu aktywów finansowych pomiędzy instytucjami. 3 marca 2016 r., R3CEV ogłosił, że pod koniec lutego zakończył próby z udziałem 40 banków, czyli z testowaniem wykorzystania rozwiązań blockchain, w ułatwieniu procedur obrotami instrumentami dłużnymi, oferowanymi przez Eris Industries, IBM, Intel. Banki są coraz bardziej skłonne, aby sprawdzić czy blockchain może być przystosowany do tradycyjnej waluty, a nie tylko Bitcoin.

Alexander Thomas

Dodaj komentarz