Służyć Polsce!

Bardzo lubię otwarcia. Kiedy zaczyna się jakąś działalność, pojawiają się nadzieje, motywy, ambicje, a więc wszystko to co buduje człowieka. Niezmiernie miło mi Państwa poinformować, iż po długim okresie przygotowań, kompletowaniu zespołu ekspertów, dogrywaniu niuansów technicznych, nadszedł ten uroczysty moment, kiedy inaugurujemy działalność naszego czasopisma naukowego, jest ono ważną częścią Fundacji Inicjatyw Bezpieczeństwo Rozwój Energia, a więc w skrócie Fundacji FIBRE.

Mimo debiutu nie jesteśmy zjawiskiem nowym, gdyż istniejemy już od prawie roku, nasi przedstawiciele biorą bardzo aktywny udział w debacie publicznej – występując w popularnych programach telewizyjnych największych polskich stacji telewizyjnych, audycjach radiowych, czy też zamieszczając własne enuncjacje na łamach prasy czy w Internecie. Byliśmy do tej pory aktywni, lecz to nas zupełnie nie satysfakcjonuje; chcemy być o wiele bardziej aktywni: tworzyć nowe idee, kreować pomysły, opracowywać i realizować ważne projekty, sporządzać analizy i ekspertyzy na temat złożonych problemów społeczno-politycznych, a także ekonomicznych, militarnych, i technicznych, inicjować dyskusję w zakresie najważniejszych spraw. Mówiąc językiem bardzo młodzieżowym: to nas kręci, czujemy bardzo pozytywne wibracje, a parafrazując nazwę naszej Fundacji FIBRA-cje.

Pragniemy wnieść do debaty publicznej nową jakość. Nie boimy się wyzwań, nawet tych największych i najbardziej ambitnych. Mamy zgrany, świetnie przygotowany pod względem merytorycznym, pracowity, solidny, rzetelny, a przede wszystkim lubiący się zespół. Stawiamy na kreatywność, chcemy zaprezentować działanie bardzo ofensywne, oparte na pozytywnej filozofii. Będziemy odważnie lansować działania NA TAK. Co konkretnie chcemy zrobić? Na jakich wartościach się opieramy? Fundacja FIBRE ma się stać swoistą kuźnią idei, katedrą pomysłów i analiz, czyli miejscem gdzie wykuwane będą projekty, wizje, koncepcje, przygotowywane diagnozy oraz analizy. Dysponujemy szerokim wachlarze ekspertów, reprezentujących różne dziedziny, tak przydatne w życiu, zwłaszcza we współczesnych czasach, ale również, a może przede wszystkim, w działalności na rzecz Pań stwa. W naszym gronie są specjaliści ds. bezpieczeń stwa narodowego, bezpieczeń stwa energetycznego, szeroko rozumianej energetyki, socjologii, geopolityki, politologii, dyplomacji, techniki, itp. Preferujemy szeroki pluralizm, będziemy mocno zabiegać o naukową heterogeniczność, różnorodnośćmyśli, idei, analiz, ekspertyz. Oczywiście będziemy aktywnie uczestniczyć w polityce, jednak nie w formacie partykularnym, a więc działaczy czy funkcjonariuszy, lecz eksperckim i obywatelskim, a więc ludzi którzy politykę obserwują, badają, analizują, i dostarczają merytorycznego materiału do jej naprawy, ale nie żyją z niej. Od naszych ekspertów oczekujemy dwóch rzeczy, dwóch fundamentalnych walorów: obiektywizmu oraz profesjonalizmu. Każdy, kto chce uczestniczyć w debacie publicznej w imieniu FIBRE musi robićto z pozycji apolityczności, niezależności politycznej oraz intelektualnej. Wolność i niezależnośćartykułowania poglądów, to najlepsze gwarancje dla obiektywizmu naukowego, rzetelności i trafności stawionych diagnoz. Będziemy działać zgodnie z arystotelesowską dewizą: „Amicus Plato, sed magis amica veritas”. Myślenie krytyczne jest najlepsze i ma przyszłość. Oczywiście nasi eksperci mogą mieć własne sympatie polityczne, ale kiedy będą wypowiadaćsięw imieniu FIBRE w mediach: telewizji, radiu, czy na łamach prasy, bądź w Internecie, albo pracować na rzecz FIBRE, musza wszelkie polityczne asocjacje i emocje pozostawić w domu, zamknąć w szufladzie na klucz.

Roman Mańka

Redaktor Naczelny

Dodaj komentarz