Bitcoin – waluta przyszłości?

undefinedFot: pixabay.com

Nauka i technologia nieustannie zmieniają wszystkie wymiary życia. Ostatnia dekada jest okresem charakteryzującym się szczególnie dynamicznym rozwojem infrastruktury internetowej. Obecnie na całym świecie dostęp do sieci posiada blisko 3,2 mld osób, co stanowi 51 proc. całej populacji Ziemi.Łukasz Ziaja – Specyficznym produktem rozwoju Internetu jest Bitcoin, jako alternatywa dla tradycyjnego pieniądza. XXI wiek okrzyknięty mianem ery informatyzacji i szybkiego rozwoju organizacji wirtualnych; to równocześnie początek zmierzchu tradycyjnych sektorów gospodarki. Społeczeństwo, zarówno krajów wysokorozwiniętych jak i rozwijających się, dostrzega korzyści wynikające z wirtualizacji życia, co stanowi jedną z przyczyn pojawienia się elektronicznego pieniądza.

Pieniądz bez granic
Po raz pierwszy koncepcja Bitcoina, jako tzw. Kryptowaluty, została opisana w 1998 roku, przez programistę Wei Daia. Jednak Bitcoin, który funkcjonuje w obecnej formie powstał dopiero w 2008 roku, a jego autorem jest skrywający się pod pseudonimem, Satoshi Nakamoto, członek listy mailingowej matzdowd.com, gdzie po raz pierwszy 31 października 2008 roku opublikował – Manifest Satoshi Nakamoto – opisujący konkretne zasady działania sieci Bitcoin. Niespełna rok później, w 2009 roku, pojawiła się pierwsza wersja oprogramowania zwanego klientem Bitcoin. Pomimo licznych spekulacji co do osoby twórcy Bitcoina, jej tożsamości, jak na razie, nie udało się ustalić.
Czym jest kryptowaluta i co zadecydowało o jej popularności? Bitcoin (BTC) stanowi wirtualną walutą stworzoną w oparciu o powszechnie dostępne technologie szyfrując. Bitcoina nie można dotknąć, włożyć do portfela, czy też wpłacić na tradycyjne konto bankowe. Jest to – innymi słowy – otwarta i zdecentralizowana sieć płatnicza (w przeciwieństwie do zamkniętych systemów typu VISA lub Mastercard), oparta na oprogramowaniu rodzaju open-source oraz społeczności użytkowników, do której dostęp jest w pełni swobodny.
Najważniejszą cechą waluty BTC jest nie emitowanie jej przez jakikolwiek bank centralny, więc pozostaje niezależna, a jej zdobycie wymaga specjalnego procesu zwanego „wydobywaniem”. Obecnie jednak łatwiej ją nabyć po prostu w kantorze internetowym.

Bitcoin a prawo
Kwestie dotyczące wirtualnych walut to obecnie jeden z najbardziej złożonych i skompilowanych problemów z którymi musi się zmierzyć sektor zajmujący się regulacjami dotyczącymi handlu w Internecie. Wszystkie kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin stanowią poważne wyzwanie dla systemu prawnego, bowiem ani przepisy krajowe, ani międzynarodowe, ani europejskie, nie podają powszechnie obowiązującej legalnej definicji, waluty wirtualnej, zwanej też kryptowalutą lub walutą cyfrową, która odnosiłaby się do Bitcoina (BTC). Prawne regulacje kryptowalut obowiązują m.in. w Japonii i Korei Południowej, jednak wszystko wskazuje na to, że również Unia Europejska przymierza się do prawnego uregulowania tej kwestii.
W Polsce, zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów, Bitcoin jest legalnym środkiem płatności, przy czym nie jest walutą, ani nie zalicza się do definicji pieniądza elektronicznego. Nie mniej jednak wszelki dochód uzyskany z transakcji Bitcoinami, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Należy jednak zaznaczyć, że rząd nie pozostaje bierny w stosunku do tego zjawiska, bowiem w realizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji programie „Od papierowej do cyfrowej Polski”, działa specjalnie powołana grupa ekspercka pod nazwą „Blockchain i kryptowaluty”, która pracuje nad nowymi regulacjami z tego zakresu.

Wady i zalety
Bez wątpienia jedną z głównych zalet Bitcoina jest szybkość operacji przeprowadzanych przy pomocy tej wirtualnej waluty. Przelewy realizowane przy pomocy Bitcoinów, niemal błyskawicznie docierają na docelowe konto, czyniąc o wiele wygodniejszymi na tle swoich tradycyjnych odpowiedników. Oprócz wygody, kryptowaluta zyskuje coraz większą popularność nad tradycyjną walutą poprzez swój mechanizm obronny przed inflacją. Wszystko za sprawą algorytmu tworzenia nowych wirtualnych moment, który został tak skonstruowany, by ich liczba była ograniczona. Nie ma możliwości „dodrukowania” kolejnych nominałów, co skutecznie chroni Bitcoina przed inflacją. Kluczową zaletą Bitcoinów jest również anonimowość transakcji, co dla wielu internatów stanowi duży atut. Jednak Bitcoin to nie same zalety, jak każde rozwiązanie posiada także szereg wad. Najistotniejszą ze wszystkich jest fakt, że Bitcoiny nie podlegają żadnej kontroli ze strony instytucji finansowych i nie podsiadają banku centralnego. Żadne z państw nie sygnuje swoim autorytetem ich stabilności, co sprawia, że kurs kryptowaluty jest bardzo podatny na spekulacje, przez co choć Bitcoiny stale zyskują na popularności, to nadal stanowią niszę, którą nietrudno wpędzić w kryzys.

Futurystyczna wizja czy realny scenariusz
Wirtualne waluty z roku na rok zyskują na znaczeniu. Dzięki swojej innowacyjności, idealne wpisują się we współczesne trendy gospodarcze. W obecnej chwili, niemożliwym jest określanie, jaką rolę kryptowaluty będą pełnić w następnych latach, ze względu na ich wczesne stadium rozwoju. Czy Bitcoin stanie się pieniądzem przyszłości? Czy BTC będzie tylko chwilową modą, czy też stanie się prekursorem nowej globalnej waluty? Czas pokaże. Na ten moment możemy z całą pewnością przyznać, że Bitcoin, to rozwiązanie technologiczne na miarę naszych czasów, o dużym potencjale rozwoju, póki co stanowiące świetną alternatywę w przypadku płatności online – zarówno dla klienta, jak i sprzedawcy. Sukces kryptowaluty w dużej mierzę będzie zależał od tego czy wirtualny pieniądz przekona do siebie tzw. przeciętnych użytkowników Internetu. Czy Bitcoinowi uda się kiedyś całkowicie zastąpić tradycyjne waluty? W najbliższym czasie się na to nie zanosi, ponieważ cały świat bardzo mocno przyzwyczajony do zwykłych pieniędzy, które stanowią fundament gospodarki.

 

Autor jest prawnikiem, komentatorem polityczno-ekonomicznym grupy wydawniczej IDG Poland S.A. Specjalizuje się w publikacjach oraz doradztwie z zakresu prawa, w szczególności z zakresu prawa wykroczeń, w tym prawa ruchu drogowego oraz procedury administracyjnej w tym zakresie.

Dodaj komentarz